59Kişi Sohbet Ediyor

Herhangi Bir Sohbette Güzel Konuşma Sanatı

            İletişim canlılar arasında olmazsa olmazlardandır. Hayvanlar çeşitli sesler çıkararak ya da bazı hareketler içerisinde bulunarak iletişim kurabilirler. İnsanlar için bu durum biraz daha farklıdır. İnsanlar konuşarak iletişim kurarlar. Bazı sesleri kendi belirledikleri kurallar çerçevesinde bir araya getirirler. Bu iletişime beden dili de dâhil olur ki çoğu zaman beden dili sözsel ifadeden daha ön plana çıkar.
 
            Hatta beden dili kültürler arası farklılıklar, hayatı algılama biçimleri gibi nedenlerden ötürü bir ülkede olumlu bir davranış olarak kabul edilirken başka bir ülkede ya da yörede tam tersi bir durum olarak algılanabilir. O yüzden bazen beden dili karşıdaki bireyi yanıltabilir. İfade edilmek istenenin aksi anlamlara yol açabilir. İletişim daha doğrusu doğru iletişim bu yüzden oldukça önemlidir. Güzel konuşma da bu bağlamda güzel ifadeleri getirir. Güzel ifadeler de güzel iletişimi. Böylesi bir bağlam güzel konuşmanın ne kadar önemli olduğunu gözler önüne serer.

Güzel Konuşma

            Bir takım arkadaş grubunuzla herhangi bir saatte bir mekânda  bulunduğunuzu hayal edelim. Bu ortam biraz kalabalık, masaların birbirine bir hayli yakın olduğu bir ortam  olsun. O ortamda tanımadığınız bir kaç arkadaş daha sizin masanıza gelip  sizin sohbetinize katılmak istediklerini belirtmiş olsunlar. Etkili bir sohbet edebilmek, güzel konuşabilmek için  yapmanız gereken bazı durumlar vardır. Gözlerinizi sohbet edeceğiniz kişiden olabildiğince ayırmamalısınız. Gerçek ve samimi bir sohbet için olmazsa olmazlardandır.
 
            Öyle bir ortamda sadece siz oradaymışsınız gibi ben merkezli bir sohbet ortamının içerisine girmemelisiniz. Karşınızdaki kişiye değer verdiğinizi göstermelisiniz. Güzel konuşmak için güzel dinlemek gerektiğini unutmamalısınız. Samimi olmalısınız. Yapmacık tavırlar içerisine girmemelisiniz. Bu hem sizi komik duruma düşürür hem de değer yargılarınızı zedeleyen bir davranış olur. Olabildiği kadar kendiniz olmaya çalışın. Karşınızdakine sorular sorabilirsiniz. Onun bu konudaki düşüncelerini sorabilirsiniz. Kendi düşünceleriniz kadar karşınızdakinin düşüncelerinin de değerli olduğunu unutmadan konuşmanıza devam edebilirsiniz.
 
            Eleştirilmesi gereken bir konu olduğunda güzel bir üslup kullanarak bu durumu kendisine iletebilirsiniz. Ama unutmamalısınız ki üslubunuz çok önemlidir. O anda üslubunuzu bozmanız iletişiminizde pürüz çıkarabilir. Düşünerek konuşmaya dikkat etmelisiniz. Söylediklerinizin karşınızdaki bireyin duygu ve düşünce dünyasında ne gibi sonuçlara yol açacağını düşünerek hareket etmelisiniz. Ses tonunuzu iyi ayarlamalı, ifade etmek istediğiniz kelimeleri güzel telaffuz edebilmelisiniz. Sesinizin titrememesi karşınızdaki kişiye sizin öz güveninizin yüksek olduğu mesajını verir. Böylesi bir mesaj kendinizi hem daha rahat ifade edebilmenizi hem de karşınızdaki kişinin size daha saygılı davranmasına  neden olur.

Güzel Konuşmak Sanat Mıdır?

            Bazı insanların  güzel konuşmak üzere yetenekleri vardır. Herhangi bir mekânda aniden bir sohbetin parçası olabilir, her konu hakkında fikir sahibi olabilir ve  çevrelerindeki insanları etkileyebilirler. Özel bir şart ya da durumda olmaları gerekmez. Böylesi yeteneğe sahip insanlar da bazı kurallara dikkat ederler ama bu kuralları öğrenmek için herhangi bir kursa gitmemiş ya da herhangi bir yardım almamışlardır. Doğal bir yetenekleri vardır. Güzel  konuşmak kişiye bağlı değişen bir durum olmakla beraber sanat bir yetenek gerektirdiğinden güzel konuşmak da bir yetenek işi olduğundan güzel konuşmak bir sanattır denilebilir.

Yazar : 1
27 Haz Çar 04:37
1576 Görüntüleme

Etiketler:


Gönder

Popüler Yorumlar

seslichat
seslisohbet
seslisiteler